news‎ > ‎archive‎ > ‎

Cambs & Hunts County Swiss Pairs 2013

posted 1 May 2013, 05:18 by Colin Sills   [ updated 5 May 2014, 04:12 by Jenny Jacobsberg ]
The 2013 County Swiss Pairs event was held at Trumpington Village Hall on Sunday 28th April.  The event was oversubscribed, with the maximum 32 pairs competing.  The competition consisted of six rounds of 8-board matches, with tea provided at the half-way interval.  Prizes were awarded for the first four places and for ascenders, winners below Master rank, and half-time leaders:

Trophy Winners: Tapan Pal & Abdel Abdelmoneim
Winners: Tapan Pal and Abdel Abdelmoneim

2nd Place: Matt May & Niel Pimblett
3rd Place: Larraine Waters & Alan Edwards
4th Place: Gina Dickson & Paul Wiltshire

Winners (Master or below): Karen Blacklock & John George
Ascender's Prize: Barry Ransley & Gary Kendall
Half-time leaders: Gulzar Waljee & Carol Graves

The winners received the County Swiss Pairs Trophy (originally Jubilee Pairs Trophy). The top five on the list received cash prizes and all those above received a bottle of wine each.  Master points were awarded on the County Scale and registered electronically.

Congratulation to all the prize-winners!

On behalf of all the players, a big thank you must go to the organisers, Penny & Ken Riley, for their considerable effort in running such a successful and enjoyable event. If you would like to volunteer to help organise the 2014 event, please contact a member of the Cambs & Hunts committee.

Final standings:
(full scoring with travellers & hand records may be viewed on the Cambridge Bridge Club website and on BridgeWebs here)

RANKS after Round 6
Rank Pair Names VPs M1 M2 M3 M4 M5 M6 LPs Win Draw
1 22 Tapan Pal & Abdel Abdelmoneim 93 16 9 17 20 17 14 296 5 0
2 1 Matt May & Niel Pimblett 82 10 17 18 15 3 19 262 4 1
3 2 Lorraine Waters & Alan Edwards 81 10 20 7 12 19 13 240 4 1
4 3 Gina Dickson & Paul Wiltshire 79 5 17 18 19 14 6 206 4 0
5 24 Ross Midgley & Chris Waites 74 14 8 14 9 15 14 184 4 0
6= 6 David Man & Tanawan Watts 71 15 3 16 11 18 8 151 4 0
6= 9 Karen Blacklock & John George 71 17 17 19 5 6 7 127 3 0
8= 32 Barry Ransley & Gary Kendall 70 11 3 11 14 19 12 132 5 0
8= 25 Fred Allen & Ann Aplin 70 11 2 16 19 2 20 108 4 0
10 4 Alison Lloyd & Verity Joubert 69 15 17 1 15 15 6 96 4 0
11 13 Andrew Cummins & Ed Nevill 68 11 17 13 11 1 15 120 5 0
12 31 Paul Russell & Shanaal De Zoysa 67 9 13 0 13 20 12 96 4 0
13 28 Peter Oxley & Bill Briscombe 65 11 18 7 8 20 1 72 3 0
14 29 Gladys Gittins & Ian Hesslewood 63 19 7 15 9 5 8 48 2 0
15= 20 Barry Lowe & Mike Bradley 62 18 3 20 1 5 15 72 3 0
15= 23 Peter Last & Bryan Last 62 6 2 14 9 14 17 72 3 0
17 19 Jonathan Cairns & Audrey Kueh 60 2 13 9 11 12 13 96 4 0
18= 18 Stephen Goodwin & Malcolm Anderson 58 11 3 14 6 8 16 72 3 0
18= 5 Sue Paine & Roger Timmins 58 5 3 10 20 15 5 60 2 1
20 27 Colin Campbell & Sheila Ferguson 57 9 7 4 12 6 19 48 2 0
21 7 Gavin Kilpatrick & Nigel Oakley 56 6 18 2 7 16 7 48 2 0
22 21 David Carmichael & Graham Dolan 51 4 18 6 4 4 15 48 2 0
23 11 Gulzar Waljee & Carol Graves 50 19 13 13 0 5 0 72 3 0
24= 26 Brian Copping & Eryl Howard 49 9 16 3 16 0 5 48 2 0
24= 17 Victor Milman & Nadia Stelmashenko 49 9 4 4 13 16 3 48 2 0
26= 15 Philip Jones & Brenda Jones 46 16 11 2 1 4 12 72 3 0
26= 10 Catherine Poulson & Juliet Gadney 46 3 7 12 19 1 4 48 2 0
28= 30 Margaret Chaplin & Roger Chaplin 42 1 13 6 1 20 1 48 2 0
28= 14 Andrew Hawthorn & Andrew Fenn 42 9 0 8 0 17 8 24 1 0
30 8 Bob Vajda & Rona Stewart 41 14 12 5 5 0 5 48 2 0
31 12 Jo Patten & Cindy King 38 1 7 6 7 3 14 24 1 0
32 16 Terry Otterman & Allison Kaye 30 4 2 10 8 0 6 12 0 1

To speed up the process of assignments between rounds, scores were entered using BridgePads and Jeff Smith Swiss Pairs Scorer, in addition to hand-entered table cards.Masterpoints were awarded according to the EBU's County Qualifinal tariff, with points for the top 1/4 of the field and also for matches won/drawn.
Post-event checking of the table cards revealed one error, resulting in minor changes for several pairs to VP scores, rank and masterpoints (but not to any prize allocations).

Colin Sills, Scorer

Busy players
Play under way!


Matt May and Niel Pimblett
Matt & Niel (2nd place)


Lorraine Waters and Alan Edwards
Lorraine and Alan (3rd place)


Gina Dickson and Paul Wiltshire
Gina and Paul (4th place)


Barry Ransley
Barry Ransley (Ascender's prize)


Karen Blacklock and John George
Karen and John (Winners, Master or below)